Dyktanda.net - baby wielkanocne - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Baby wielkanocne

Wszystkie baby, babki, babeczki są piękne i bardzo smaczne. Kojarzą się ze świętami. Kipiące baby drożdżowe z olbrzymich form, pieczone z rodzynkami i posypane ckrem pdrem ginają wielkanocne stoły. Z gry patrzą na tych, co je otaczają i chcą z nimi jak zwykle konkrować: w smak, w ocenie plchności i barwy ciasta.
 
Ich nieco młodsze siostry nie chcą być gorsze. Kszą swoim wyglądem. Płyną w mlecznej czekoladzie. Apetycznie wyglądają w białych i brązowych płaszczykach. Niekiedy są przyobleczone w lkrowaną skienkę, na ktrej błyszczą się kandyzowane skrki pomarańczy. Wciąż chcą być modne. Czasami nie wystarcza im, że są żłte. Chcą mieć żłto - brązowe wzorki, żłto - rżowe lub żłto - brązowo - rżowe.
 
Spomiędzy bab i babek dmnie spoglądają maltkie babeczki zwane mffinkami. Nawet po pieczeniu nie rozstają się z papierowymi białymi lb kolorowymi foremkami. To ich stary przywilej, ktrego im żadna baba ani babka jż nie odbierze. Na co dzień są indywidalistkami i nieźle grają na emocjach. Zjeść jeszcze jedną mffinkę czy jej nie zjeść? - Oto jest świąteczne pytanie, na ktre każdy biesiadnik msi sobie sam odpowiedzieć rozważywszy wcześniej wszystkie za i przeciw.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6