Dyktanda.net - bociany i jaskółki - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Bociany i jaskółki

Pod koniec marca z Afryki do Polski pylatują bociany. Są białymi ptakami. Mają czarne ogony i lotki, długie, czerwone nogi oraz szpiczaste, czerwone dzioby. ywią się jaszczurkami i ami. Lubią myszy i ddownice. Ich pysmakiemtake ryby, aby i owady. Dlatego często goszczą na polach i w pobliu zbiorników wodnych. Swoje gniazda budują z patyczków na dachach domów i stodół, na wysokich dewach lub na słupach.
 
W gnieździe samica znosi jaja, z których potem wykluwają się młode bociany. Pisklęta, gdy dorosną, razem ze swoimi rodzicami i innymi bocianami łączą się w stada ped odlotem do Afryki. Mówi się wówczas, e bociany sejmikują, czyli odbywają naradę ped daleką podróą.
 
Podobne sejmiki mają równie jaskółki. Są znane z tego, e lubią gromadzić się na drutach elektrycznych. Ich poywieniem są owady, które łapią w locie. Ze względu na miejsce budowy gniazd wyrónia się ty gatunki jaskółek: dymówki (budują gniazda z gliny i piór pod sufitem obór i stajni), oknówki (na zewnątrz obór i stajni) i begówki (wydrapują pazurkami norki na piaszczystych i glinianych begach).

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6