Dyktanda.net - sosna zwyczajna - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Sosna Zwyczajna

Składnikiem wiel lasw jest sosna zwyczajna. Sadzi się ją nawet na nieżytkach. Ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, ktry składa się z korzenia wnego i mnstwa korzeni pobocznych. Grzybiarz, wędrjąc po lesie sosnowym czy mieszanym z pewnością pamiętasz, że korzenie sosny wspłżyją z grzybnią wiel grzybw. To pod sosną śmiało możesz szkać borowikw czy też krek, a twj koszyk będzie nimi napełniony po brzegi.
 
Podziwiając sosnę zwyczajną możesz zaważyć, że ma ona przeważnie prosty pień. Może mieć kilkanaście metrw wysokości. Jej pień dochodzi nawet do kilknast centymetrw grbości. Patrząc na pień sosny, zaobserwjesz, że jej korowina ma rżne kolory. W dole pnia jest szarobrnatna, popękana i grba. Za to w grze słońce oświetla jej pomarańczowożłte, cienkie oraz łszczące się drobnitkimi płatkami cząstki korowiny. Być może spacerjąc po lesie, skojarzysz sobie, że drewno pozyskiwane z sosny to cenny srowiec, ktry ma dże zastosowanie w stolarstwie i bdownictwie. Jednak bywa rwnież żywane na opał.
 
Jeśli będziesz schylał się po grzyby, a gałązka z sosny lecitko mśnie cię po brani, to może wtedy zwrcisz wagę na jej ciemnozielone igły. Są one gie i sztywne, a dzieci czasem mwią, że ją. Sosnowe igły są gotrwałe i nie opadają na zimę. Małe drzewko kpione w grdni i przyozdobione w pokoj bombkami, ckierkami, lampkami i łańcchami wciąż ma igły. Natomiast zapach sosny nosi się po całym dom.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6