Dyktanda.net - mróz - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Mróz

Temperatura spadła poniej zera. Na dwoe zrobiło się zimno. Mróz szczypie w uszy i maluje wzorki na szybach starych, drewnianych okien. Bardzo doskwiera zarówno młodszym, jak i starszym mieszkańcom. Wszyscy liczą, ile wydali pieniędzy na odśnieanie oraz na opał.
 
Na ece zamarzła woda. Na jej begu utwoyła się cienka warstwa lodu. Ju aden człowiek nie odway się do niej zbliyć. Kady jest ostrony i nie wchodzi na taflę lodu, bo nie chce stracić ycia. Nawet wędkae zostawili w domach swoje wędki i po ryby udali się do sklepu.
 
Ludzie czasem spoglądają na zamarzniętą powiechnię wody. Zastanawiają się, co pyniesie im wiosna. Mają nadzieję, e lód będzie topniał powoli i e nie będzie powodzi, a kra spokojnie popłynie do moa. Starsi mieszkańcy pyzwyczaili się do myśli, e zawsze naley uwanie śledzić bieg eki. Czują się bezpieczni, bo wiedzą, e straacy stale sprawdzają, co dzieje się w ich okolicy. Są pekonani, e, gdy zaczną się roztopy, to ywioł nie będzie im zagraał. Wieą, e umocnione wały wytymają, a woda ich nie zaleje. Ucieszą się, gdy wielkiej wody nie będzie.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6