Dyktanda.net - ptaki - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Ptaki

W bdowie ptakw wyrżnia się: głowę, tłw, ogon, skrzydła i nogi. Ich ciało pokryte jest rżnego rodzaj pirami: pchem, pirami pokrywowymi oraz lotkami w skrzydłach i sterwkami w ogonie. Dzięki pirom noszą się w powietrz i mają zdolność lot, a także trzym odpowiednią temperat ciała niezależnie od temperatry otoczenia. Dlatego mwi się, że ptaki są stałocieplne i mogą żyć nawet w niskich temperatrach.
 
U większości ptakw w bdowie szkielet występ kości pnematyczne, ktre są wypełnione powietrzem. Dzięki tem ptaki nie są ciężkie i bez trd mogą nisko i wysoko frwać nad powierzchnią pl, staww i mrz. W locie trzym pozycję poziomą, ponieważ ich kręgosłp jest sztywniony poprzez zrośnięcie się kilk kręgw. W ten sposb zostają także wzmocnione ich kończyny.
 
Ptaki wydają charakterystyczne dla swego gatnk głosy, ktre najłatwiej słyszeć w lesie, w park czy nad zbiornikami wodnymi. Bardzo lbią naśladować je dzieci. Znawcy bdowy, życia i zwyczajw ptakw, czyli ornitolodzy, poznają ptaki nie tylko po ich barwie pir, ale też i po głosie.
 
Gołębie i inne ptaki mają rwnież dobrze rozwinięty narząd rwnowagi i to sprawia, że z łatwością latają wśrd chmr. Szczeglnie bardzo dobrze mają zbdowany wzrok. Ich oczy mają zdolność akomodacji. Rozrżniają barwy. Zazwyczaj się nie gbią, czego przykładem są bociany i jaskłki powracające wiosną z ciepłych krajw do swoich gniazd.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6