Dyktanda.net - wybór (rz,ż) - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Wybór

Martusia od dawna chciała mieć pieska. Nie mogła jednak się zdecydować, jakiej ma być rasy. Podobał się jej calvalier king charles spaniel, bo miał kasztanowo rude łaty na perłowo białym tle, a jego długa sierść była jak jedwab. Wzbudzał jej sympatię, bo był wesoły i nie uciekał, gdy do niego mówiła. Zwróciła uwagę take na owczarka podhalańskiego, który miał białe umaszczenie i te był bardzo towayski. Zapowiadał się na dobrego stróa.
 
Zastanawiała się take nad owczarkiem szkockim długowłosym (collie), który koja się jej z amerykańskim filmem z 1943 r. pod tytułem "Lassie, wróć" oraz z lekturą szkolną. Uekł ją gęstą, trójbarwną sierścią, czarną z białymi znaczeniami, podpalaną. Dostegła, i miał półstojące uszy. Wiedziała, e kady piesek ma swój urok, a za dobre traktowanie potrafi odwdzięczyć się radosnym szczekaniem.
 
Miała trudny wybór i długo myślała. Stała przed kadym z nich i nie mogła od nich oczu oderwać. Kamień spadł jej z serca, kiedy usłyszała, e rodzice jeszcze pyją się pieskom i sami dokonają wyboru. Była szczęśliwa z takiego obrotu sprawy, bo to było dla niej bardzo trudne zadanie.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6