Dyktanda.net - babki i zamki (rz,ż) - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Babki i zamki

Nad moem było słychać szum fal i dziecięcy szczebiot. K i Graynka z rodzicami pluskali się py begu. Dziewczynka trochę czasu z mamą spędziła te na play. Robiła babki z piasku.
 
Ich zabawie pyglądał się Kyś. Pekonał ojca, e i oni powinni ju wyjść z wody. Tata wymyślił, e zbudują potęny zamek z podziemnymi korytaami i z czterema wieami. Od południa i od zachodu będzie strome wzgóe, z którego będzie wypływała rwąca eka i nie będą musieli budować fosy. Od północy i wschodu usypią gruby, wysoki mur. Chłopcu spodobał się pomysł taty.
 
Na play nie było kamieni, więc umówili się, e zastąpią je muszelkami, które ułoą na piasku. Najpierw zrobili wzgóe, potem wydrąyli korytae, wiee, bramy, okna i ekę. Potebną wodę nabierali wiaderkami z moa. Polewali nią wzgóe i patyli, jak woda zmienia się w ekę i drąy koryto eczne.
 
Później tata mówił dzieciom, e woda jest źródłem ycia, ale take moe pokazać swoją niszczycielską siłę w czasie sztormów i powodzi. Wszyscy byli zadowoleni ze swojej pracy i cieszyli się, e miło spędzili czas. Wkrótce poszli do restauracji, poniewa zbliała się pora obiadu.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6