Dyktanda.net - choinka (ćwiczenie ó,u) - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Choinka

Sosna, śnieżna dama, stała w zagajnik otlona ciepltką kołderką. Biały śnieżek leżał na jej gałązkach. W nocy oświetlał ją blask księżyca, a w dzień ogrzewało ją złociste słońce.
 
Wkrtce Jerzy, ttejszy leśniczy, ściął ją piłą motorową. Otrzepał ją z białego pch. Potem oprawił ją, a następnie zani do dom. Stanęła na środku dżego, widnego pokoju. Jej zapach od razu zaczął nosić się w powietr. Dzieci Jrka, ZziaJacś, od dawna nie mogły się doczekać tej chwili. Przypomniały im się biegłoroczne święta, kolacja wigilijna i pasterka. Wspominały wsplne śpiewanie kolęd i rozpakowywanie prezentw. Pamiętały, że wwczas także najpierw bierały choinkę.
 
Dlatego nie trzeba było im dwa razy powtarzać, co mają robić. Wiedziały, że ich mamsia jż wyjęła z szafy wszystkie pdełka z lampkami, bombkami i łańcchami. Najpierw z tatsiem zawiesili na świątecznym drzewku żłte lampki. Potem rżnokolorowe bombki. Pźniej Zzia nizitko na niektrych gałązkach mocowała własnoręcznie wykonane ozdoby: srebrne gwiazdki oraz mikołaje zrobione z wydmszek i kolorowego papier. W tym czasie leśniczy z Jacsiem na wierzchołk drzewka zawiesił śliczną gwiazdę. Na zielenitkich gałęziach pokładał gie, niebieskie i złote łańcchy. Na końc brał choinkę we włosy anielskie.
 
Przyniesiona do dom sosna przestała jż być śnieżną damą. Lśniła blaskiem światełek. Wyglądała tak pięknie, że dzieci, gdy siadły obok niej, to nie mogły od niej oderwać oczu.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6