Dyktanda.net - leśne wędrówki (rz,ż) - dyktando online. Dyktando klasa 2.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Leśne wędrówki

G i K bardzo lubią piesze wędrówki. Często chodzą z rodzicami do lasu. Podczas spaceru bawią się, biegając między ogromnymi dewami. G zawsze chętnie ogląda białe bozy rosnące nieopodal gęstych kewów. Zauwaył, e są one wysokie i mają piekne, zielone listki. Na ostatnim spacee K uczył się zbierania gybów. Ped wyjściem do lasu oglądał z tatą atlas gybów. Później udało mu się znaleźć pięknego prawdziwka. Wło go do wiklinowego kosza.
 
Chłopcy potrafią ju rozpoznać ne dewa. Od niedawna mówią tacie: tu rosną wysokie bozy, tam niedaleko ogromne dęby i iglaste jodły. Wiedzą równie, jak wygląda mech i gdzie mona znaleźć dziuplę wiewiórki. Nie jest dla nich ju tajemnicą, gdzie mieszkają ptaki i zwieęta. Czasami uda im się usłyszeć dzięcioła stukającego dziobem w pień dewa lub zobaczyć sarenkę biegnącą do źródła. Ostatnio G widział stado dzików pechodzących pez ściekę. Były one daleko. Nie mógł im się dokładnie pyj i dlatego później tata mówił mu, jaką mają sierść.
 
Mama ped końcem wędrówki zawsze pypomina im, e pora zjeść kanapki. Wszyscy udają się na polanę, na której są drewniane stoły i ławki. Siadają i czekają a wyjmie z taty plecaka zapakowany prowiant. Wszyscy z apetytem zjadają kanapki i piją ciepłą herbatę z termosu. Ju wtedy chłopcy z rodzicami planują kolejną wyprawę do lasu.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6