Dyktanda.net - wykopki (rz,ż) - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Wykopki

Zblia się jesień. Rolnicy ju wykosili w sierpniu zboe, a we weśniu czekają ich wykopki. Muszą zdą jeszcze ped pierwszymi pymrozkami wykopać ziemniaki. Kiedyś je kopcowali. Polegało ono na tym, e najpierw teba było wykopać blisko gospodarstwa płytki dół w ziemi, w którym umieszczano warstwę słomy ytniej. Potem podjedżano wozami lub pyczepami i wsypywano kartofle. Chciano je dobe pechować pez zimę i dlatego pykrywano je warstwą słomy, czasem folii, a później ziemi. Teraz to ju adkość.
 
Prawie wszyscy wsypują ziemniaki do piwnicy lub jadą w nocy na giełdę rolną do małych i duych miast, aby je szybko spedać. Tam później o świcie właściciele małych sklepów spoywczych i waywniaków pyjedżają na zakupy. Następnie od godziny szóstej rano spedają ziemniaki swoim klientom.
 
Czasami kartofle nie trafiają bezpośrednio do naszych domów. W fabrykach produkuje się z nich np. mąkę ziemniaczaną lub krochmal. Specjalne tarki tną je na frytki, które potem są pakowane w kolorowe, foliowe torby, mroone i spedawane w sklepach.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6