Dyktanda.net - selekcja odpadów (ó,u) - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Selekcja odpadów

Zzia ze swoją mamsią i tatsiem od bardzo dawna prowadzą w swoim małym, przytlnym domk selektywną zbirkę odpadw. Chcą też mieć swj mały dział w ochronie środowiska. Dlatego codziennie wkładają obierki ziemniakw do kosza na odpady mokre. Zzia jż wie, że ttaj mama wrzca jeszcze skorpki jaj. Czasem wkłada też schnięte rże, tlipany lb nastrcje.
 
Dziewczynka jednak nie zawsze czeka na swoją mamę aż wyrzci resztki jedzenia z jej talerzyka. Niekiedy do stojącego pod zlewozmywakiem kosza zanosi skrki po grejpfrtach, mandarynkach i bananach. Ttaj wrzca też pozostałości z wydrążonego arbza.
 
Zzia wie, że jej rodzice stawili obok kosza na odpady mokre jeszcze dże wiadro. Do niego wkładają paragony ze sklepw, tektrowe pdełka po ciastkach i wszystko to, z czego można wyprodkować maklatrę.
 
Mała Zzanna z ochotą dokonje selekcji odpadw w swoim dom, bo tego naczyła się rwnież w przedszkol. Pźnej, gdy poszła do szkoły, dowiedziała się mnstwo rzeczy o recykling. I odtąd jż wie, że troszcząc się o środowisko, sprawi radość nie tylko swoim rodzicom.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6