Dyktanda.net - wróżka (rz,ż,ch,h,ó,u) - dyktando online. Dyktando klasa 3.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Wróżka

W pewnym krlestwie, ktre nie jest zaznaczone na mapie, yła sobie krlowa Ryczkakrlem Ambroym. Obydwoje troszczyli się o swoich podwładnych.
 
Pewnego dnia uądzili dla nich wielki bal. Zaprosili mnstwo wspaniałych gości. Wśrd nich była wrka Grayna, ktra miała czarodziejską rdżkę. Powoltku porszała się po balowej sali i tak sobie cichtko śpiewała: - Mam cdowną rdżkę i spełnię dziś ty yczenia. Usłyszało to wielu śmiałkw i do pięknych dam. Wszyscy cieli, eby to ich yczenia spełniła wrżka Grayna. Dlatego ustawiali się w ędzie i czekali na swoją kolejkę.
 
Pierwszy był ilary. Poprosił dla siebie o: yrafę, słonia i parowz, ale jego prośby nie zostały spełnione. A wystrojona Kazia bezsktecznie wołała: - go yć! Natomiast Balbina ciała mieć: latający dywan, i szklaną klę, ktra pepowiadałaby jej przyszłość. Za to Gego pragnął dostać do kaełków, kty szukaliby dla jego krla ołędzi. ciał take otymać ubra i dwie garście jaębiny. - Rwnie i na to nie zgodziła się wrka i nie spełniła jego yczeń.
 
Za Gegoem stało wiele osb, proszących o rne eczy. Wszyscy chcieli, eby wrka Grayna spełniła ich maenia. Gdy ju miała opścić salę balową, w dwiach stanął mały Kyś. Tymał na ręku małego, rudego kotka Mruczka i poprosił wrkę, aeby uratowała jego zwieątko, ktre od tech dni nie mruczy. Wrka Grayna uśmiechnęła się, dotknęła rdżką futerko kotka i Mruczek głośno zamiauczał.
 
Chłopiec bardzo się ucieszył i powiedział, e nie ma innych yczeń, gdy chciał tylko, aby jego rudy pyjaciel znów kocim głosem przemówił. Wtedy wrka Grayna powiedziała, e tylko on nie chciał nic dla siebie i e jest dobrym człowiekiem, a za to spotkają go w yciu same dobre eczy. Potem za gościnę gospodaom podziękowała, obrciła się dwa razy w koło na pięcie i zniknęła.
 
Na balowej sali pozostali zaproszeni goście. Krl Ambroy ponownie zaprosił wszystkich do zabawy. Pewnie wcią tańczą i myślą, dlaczego byłem taki samolubny i chciałem mieć wszystko dla siebie, dlaczego nie pomyślałem, e moe ktoś potrzebuje pomocy.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6