Dyktanda.net - księżniczka Helenka (rz,ż,ch,h,ó,u) - dyktando online.
Dyktanda

dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6

Księżniczka Helenka

Za siedmioma grami, za siedmioma ekami mieszkała krlowa alinakrl Miał. Mieli crkę elenkę. Mała księniczka bardzo lubiła dostawać prezenty. Kiedy otymała jakiś podarek, była wesoła i uśmienięta, a na jej policzka pojawiały się rumieńce. Dlatego do pałacu krlewskiej rodziny podrowali rni ludzie. Kady z nich pragnął, aby krlewna elenka była szczęśliwa.
 
Raz przybył cyrkowiec enryk. Prezentował przed elenką swoje rżne sztuczki, ale ona była nadal smutna. W końcu przypomniał sobie, że ma nie tylko ipopotama i małpkę, ale take starą, wysłuoną już ulajnogę. Dlatego cyrkowiec przeprosił na wilę krlową alinę, króla Michała i księniczkę elenkę. Pobiegł do swojego samoodu i z baganika wyciągnął stalową ulajnogę. Szybko wsiadł na nią i tak doje przed krlewską rodzinę.
 
Księniczka elenka była zawycona. Najpierw zaczęła się powoli uśmieać, a potem głośno śmiała się. Zapewne cyrkowiec enio długo jeszcze jeździłby w kłko po pałacowej Sali, gdyby nie przybycie ejnalisty, który na swej trąbce zaczął grać ejnał.

 
dyktanda dla klas 1-3
dyktanda dla klas 4-6