Dyktanda
 

najnowsze dyktando

Dyktando dla klas 4 -6
ćwiczenie rz i ż
POMOC
 


KORALOWCE I RAFY KORALOWE


W ciepłych wodach morskich yją i rozwijają się zwieęta nazywane koralowcami. Mona je spotkać na dnie oceanów i mó pojedynczo lub w koloniach. Odznaczają się pięknymi barwami.
 
Olbymie kolonie koralowców mające róne kształty twoą rafy koralowe. Wyrónia się zazwyczaj ich ty typy: begowe, barierowe i atolowe. Rafy begowe występują py
begu lądu lub wysp. Koralowce mona wtedy zobaczyć w płytkich miejscach. Natomiast rafy barierowe oddziela dua ilość wody od wyspy lub begu lądu. Powstały w ten sposób kanał wodny umoliwia statkom eglugę. Ten typ raf bywa te nazywany zaporowymi lub pybenymi. Szkielety koralowców znajdują się wówczas w głębszych miejscach ni w rafie begowej. Bardzo znanym typem raf są atole otaczające płytkie zbiorniki wody. Często są nazywane rafami zatokowymi. Koralowce najlepiej
yją i rozwijają się w czystej wodzie. Dlatego zawsze naley pamiętać, aeby zwłaszcza w pobliu raf nie zanieczyszczać wód oraz nie zaśmiecać pla.
 
Najbardziej znany jest koral czerwony. Jego szkielet jubiley po oszlifowaniu uywają do wyrobu
nych pedmiotów i ozdób. Twoą z nich naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Do dziś góralki prezentując się w swoich strojach ludowych zakładają sznury czerwonych korali.  

 

Strona dla dzieci

Serwis edukacyjny dyktanda.net jest przeznaczony dla dzieci i nie zawiera treści dla nich niebezpiecznych. Potwierdzają to certyfikaty.

TAGI:
ortografia dla dzieci, szkoła podstawowa, gry, ćwiczenia język polski, ortografia, gry edukacyjne, gry ortograficzne, ćwiczenia ortograficzne.


Polityka Prywatności | Wyłączenie odpowiedzialności | Prawa autorskie
patronaty | dla nauczycieli | partnerzy | certyfikaty | reklama | kontakt
Copyright © ZUNET 2006 - 2019